admin / 22 lutego 2019

Dobre praktyki windykacji telefonicznej

Czy nie myślisz sobie czasami ile byś miał pieniędzy w momencie, w którym wszyscy Twoi kontrahenci uregulowali Twoje należności?

Jeśli tak, to nawet już wiesz na co byś wydał odzyskane w ten sposób pieniądze. Może to być nowy sprzęt do biura, upominek dla bliskiej osoby bądź może nowe auto. Możliwości jest wiele. Będąc jednak przyzwyczajonym do tego, że to co osiągnąłeś nie dzięki swoim myślom, marzeniom i zamierzeniom, a osiągnąłeś dzięki działaniom zapewne postanawiasz sobie zrobić wszystko by te pieniądze odzyskać. Zdajesz sobie bowiem sprawę, że te są Ci pilnie potrzebne nie tylko na Twoje bieżące potrzeby, lecz również na opłacenie wynagrodzenia pracowników, spłatę rat, zapłatę podatków (a fiskus, owszem, nie poczeka aż kontrahent Ci zapłaci i prędko upomni się o swoje).

 

Wiedz jednak, że ile by nie było w Tobie determinacji by skutecznie zwindykować Twojego kontrahenta, o tyle powinieneś pamiętać, że ta determinacja powinna zostać ograniczona w taki sposób by nie naruszać przy tym obowiązującego prawa. Przedmiotowe naruszenie jest mało prawdopodobne korzystaniu z windykacji drogą telefoniczną. Niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne granice, których nie powinno się przekraczać. Oczywistym przy tym jest, że w sytuacji, w której dostarczyłeś kontrahentowi zamówiony przez niego towar lub wykonałeś zleconą przez niego usługę masz pełne prawo uzyskać za to umówione wynagrodzenie. Podobnie gdy pożyczyłeś mu pieniądze, masz prawo domagać się ich zwrotu.

 

Każda osoba, nawet będąca Twoim dłużnikiem, ma prawo bowiem do tego by nie być nękaną w sposób uporczywy oraz prawo do zachowania swojej prywatności. Pamiętaj o tym, ponieważ w sytuacji, w której naruszysz te prawa w nieakceptowalny przez przepisy sposób sam możesz ponieść niekorzystne konsekwencje.

 

Stąd tak jak w życiu codziennym oraz prowadzeniu swojej działalności kierujesz się rozsądkiem tak musisz się nim kierować również odzyskując swoje pieniądze za pomocą kontaktu telefonicznego z dłużnikiem. Pozwól, że przedstawię Ci jak zasady zdrowego rozsądku w windykacji telefonicznego są przedstawiane w orzeczeniach sądów w ten sposób by jednocześnie zmaksymalizować Twoją szansę na powodzenie. Ich uhonorowanie najprawdopodobniej nie tylko zwiększy Twoją szansę na odzyskanie Twoich pieniędzy, lecz i pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji prawnych.

 

Nie dzwoń zbyt często
Nie tylko niecelowym lecz również naruszającym dobre praktyki może być zbyt częste ponawianie kontaktu telefonicznego z dłużnikiem. Wiedz bowiem, że w dłuższym okresie czasu już jeden telefon dziennie może być dostatecznie skuteczny. Wyobraź sobie bowiem, że aparat telefoniczny (który najczęściej musisz mieć zawsze przy sobie) codziennie dzwoni choćby raz przy czym połączenie z nieznanego numeru może mieć na celu właśnie przypomnienie o zadłużeniu. Jednocześnie trudno jednak zrezygnować z odbierania połączeń pochodzących od nieznanych numerów. Wszak połączenie może pochodzić od potencjalnego klienta, dawnego znajomego, a może i nawet od może mieć na celu ogłoszenie zwycięstwa na loterii. Tym samym widzisz jak bardzo to jest dolegliwe dzwonienie również i w tej ilości. Zwielokrotnienie tej swoistej tortury musi się jawić jako zwyczajnie niehumanitarne.

 

Tym samym pamiętaj, że o ile możesz dzwonić raz dziennie choćby po to by poinformować jaki jest bieżący bilans zadłużenia z uwzględnieniem należności odsetkowych (rosnących jak wiadomo z dnia na dzień) o tyle czynienie tego częściej może być traktowane jako naruszające prywatność w zbyt dużym stopniu.

 

Dzwoń w „ludzkich” godzinach
Istnieć może duża pokusa by z Twoje połączenia windykacyjne łączyć z pobudkami Twojego dłużnika we wczesnych godzinach porannych bądź późnych godzinach nocnych. Wszak wielu wolałoby faktycznie spłacić należność by uniknąć tej przykrej konieczności. Wiedz jednak, że to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ również i wtedy mógłbyś zostać posądzony o niedopuszczalne naruszanie prywatności drugiej osoby. Jeżeli będziesz się trzymał godzin od 8 do 18 nikt Cię nie posądzi o naruszanie prywatności dłużnika.

 

Nie groź sądem
Kiedyś powiadano, że krowa, która dużo muczy, mało mleka daje. Przenosząc te powiedzenie na sytuację omawianą w tym artykule – w przypadku gdy windykacja telefoniczna nie przynosi oczekiwanego przez Ciebie rezultatu zastosuj po prostu inną metodę windykacji.

 

Wiedz przy tym, że prowadząc windykację drogą telefoniczną tak naprawdę działasz na korzyść dłużnika. Wszak mógłbyś od razu skierować swoją sprawę do sądu doprowadzając docelowo do obciążenia dłużnika znacznie większymi wydatkami. Jeżeli dłużnik nie chce skorzystać z danej mu szansy po prostu skieruj sprawę do Sądu.

Brak współpracy ze strony dłużnika sprawia, że nie istnieje żadna inna legalna możliwość odzyskania należności. Nie groź więc sądem. Gdy zajdzie taka potrzeba po prostu się do niego skieruj. Po wygranej sprawie możliwości zaprzeczania Twoim racjom przez dłużnika nie tylko ulegną znacznemu zmniejszeniu, lecz również będziesz mógł o pomoc w windykacji poprosić komornika sądowego. Dłużnikowi trudniej będzie również żądać zaprzestania przez Ciebie prób kontaktu związanego z windykacją telefoniczną, ponieważ jego koronny argument zdąży stracić swoją moc.

 

Nie dzwoń gdy dłużnik zaprzecza Twojej należności
Nie jest bowiem celowe ponawianie telefonów do dłużnika, który zaprzecza temu by Tobie należały się jakiekolwiek pieniądze. Oczywiście jeżeli dłużnik nie wie za co należą Ci się pieniądze warto mu to wytłumaczyć. Najczęściej jednak ci dobrze wiedzą za co należą Ci się pieniądze, a jedynie chcą opóźnić z zastosowaniem tej strategii moment, w którym należy zapłacić.

 

O ile oczywiście ma prawo do takiej, często nieznajdującej potwierdzenia w rzeczywistości, opinii o tyle Ty masz prawo szukać potwierdzenia swojej racji na drodze sądowej. W sytuacji, w której sąd już raz Ci przyzna rację, opinie Twojego dłużnika nie mają nic do rzeczy i możesz ponowić próby skutecznej windykacji drogą telefoniczną.

 
[dodane przez zespół Buzzz24.pl]
Prezentowane Tobie narzędzie pozwoli Ci przeprowadzać windykację telefoniczną zgodnie z omawianymi zasadami. Jeżeli zastosujesz się do zaleceń przedstawionych w tym artykule zminimalizujesz ryzyko posądzenia Cię o nękanie swojego, często byłego już, kontrahenta. Jednocześnie odpowiednich połączeń nie będziesz musiał już wykonywać Ty bądź inna osoba, którą o to poprosisz, a proces ten przejmie zautomatyzowany algorytm prezentowanego narzędzia. To bowiem umożliwia:

 

• regulować częstotliwość połączeń kierowanych do Twojego dłużnika
• określenie komunikatu kierowanego do dłużnika w sposób dopuszczalny prawem
• niezwłoczną reakcję na ewentualne zastrzeżenia dłużnika

 

a wszystko to bez absorbowania Twojej uwagi w newralgicznych porach dnia. Jest system który to automatyzuje z zachowaniem wyżej wymienionych praktyk. Przez to będzie świetnym narzędziem do zwiększenia szansy na odzyskanie swoich należności.

Adw. Rafał Horończyk

Adw. Rafał Horończyk. Od początku kariery zdobywał doświadczenie w wiodących wrocławskich kancelariach specjalizujących w obsłudze prawnej przedsiębiorców, w tym odzyskiwaniu należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię.

Zobacz również